Izlet v zamejstvo – Vrh nad Doberdobom

Vrh nad Doberdobom - kaverne

Prav neverjetno je kako se stvari “poklopijo” v življenju. Za Doberdob sem sicer že slišal, ne vem točno v kakšni povezavi, najverjetneje mi nekje v malih možganih odzvanja naslov knjige Prežihovega Voranca, ki smo jo po vsej verjetnosti obdelovali med urami materinega jezika v srednji šoli. No, tokrat bom Doberdob obdelal v živo, skozi oči radovednega obiskovalca.

Doberdob je sicer Kraška planota, ki je od Tržiča oddaljena le okoli 5 kilometrov, na drugi strani pa je Gorica še nekoliko bližje. V času 1. Svetovne vojne je bil Doberdob središče bojev med Italijansko in Avstro-Ogrsko vojsko. Prav prek Vrha nad Doberdobom je general Borojević zastavil obrambno črto, ki naj bi obvarovala slovensko zemljo pred italijani. Med časom vojne se je bojna linija premaknila na slovensko stran meje, a cena, ki so jo plačali italijanski vojaki je bila ogromna.

Po umiku Avstro-Ogrske vojske iz Vrha nad Doberdobom so italijanski “krti” začeli kopati tri ogromne kaverne, v katere so namestili topove, s katerimi so obstreljevali Avstro-Ogrske položaje na drugi strani bojne črte.

Dan danes je moč na Vrhu nad Doberdobom obiskaliti vse tri kaverne. Dve izmed njih sta spremenjeni v muzej, eden je plačljiv, drugi je opremljen s številnimi opisnimi tablami in silhuetami vojakov, topov…, tretja kaverna pa je praktično takšna, kot so jo po koncu vojne zapustili vojaki. Povsem pristna in nepredelana.

Kje je Vrh nad Doberdobom in kako sem tja zašel

Vrh nad Doberdobom Osnovni podatki
Kaverna 1 (lokacija)Brestovec (45.874, 13.575)
Kaverna 2 (lokacija)Zapuščene kaverna (45.8887, 13.5588)
Kaverna 3 (lokacija)Muzej na Debeli Griži (45.885, 13.5412)
Čas ogleda vseh kaverncca 3-4 ure
Priporočljiva oprema športna pohodna obutev in svetilka
Parkirninabrezplačno
Primerno za psada

Za kaverne in Vrh nad Doberdobom prej še nisem slišal, a leta 2023 so Primorsko-Notranjski jamarji tam organizirali izpite za jamarje in jamarsko druženje z možnostjo ogleda bližnjih jam ter kavern.

Na medmrežju sem sicer našel nekaj informacij o kavernah tam okoli, a si še zdaleč nisem mislil, da je stvar tako zanimiva, lepo urejena in predvsem tako velika. V preteklosti sem že bil v številnih kavernah, a po večini sem skozi njih hodil sključen, boječ se za svojo glavo, kaverne nad Doberdobom pa so sve povsem nekaj drugega, široke, visoke, v njih ne potrebuješ naglavne svetilke (čeprav boste z njo kakšno podrobnost videli boljše), saj so “strelne line” bolj podobne garažnim vratom, kot pa majhnemu okenčku.

V bližini muzeja na Debeli Griži, ki je plačljiv, so tudi kaverne Avstro-Ogrske vojske, a glej ga zlomka, italijani za njih sploh ne skrbijo, kot da jih nebi bilo, med tem, ko svoje spreminjajo v muzeje… Vodi pa do Avstro-Ogrske kaverne vseeno precej dobro uhojena potka, tako da jo boste našli brez težav.

Vrh nad Doberdobom je drugače praktično povsem slovenska vas in le redko kdo ne bo razumel slovenskega jezika. Tudi domačini so izjemno prijazni, vedri in pripravljeni pomagati, razlagati zgodovino…

Eden od njih je tudi Boris, zaveden slovenec, zagrižen jamar in predvsem nasmejan in prijazen gospod, ki nas je popeljal do tiste bolj skrite kaverne, ki so jo pred leti lokalci sami spraznili, saj je bila polna kamenja, ki so ga njihovi predniki odlagali v njo, ko so skušali očistiti polja številnih kraških skal.

V vasici imajo sicer še en bunker, ki pa je zaprt za javnost, le-ta pa je iz časov “hladne vojne”, ko je bila tu meja med vzhodom in zahodom in so američani zgradili objekte, ki naj bi zahodni svet varoval pred nevarnostim, ki naj bi pretile iz Rusije.

Zaključek

Izlet na Vrh nad Doberdobom verjetno ne bo izlet, ki vas bo povsem prevzel in navdušil do te mere, da boste vsem pripovedovali kje ste bili, a vseeno je narava tod okoli zelo lepa, v 1. in 2. kaverni tudi ne boste srečali veliko ljudi, če sploh kaj, pa seveda tudi kaverne so zelo posebne in vredne ogleda, spotoma pa spoznamo še nekaj zgodovine…

Imejte lep dan še naprej in pojdimo Vnaravo!

Dodaj odgovor