Krn – priljubljeni primorski velikan z vojaško zgodbo

Krn

Krn je s svojimi 2244 metri najvišji vrh istoimenskega pogorja in eden bolj priljubljenih vrhov na Primorskem koncu Julijskih Alp. Težko si je predstavljati, da so prav preko teh strmih pobočij nekoč potekale obrambne linije Soške fronte. Še danes nas na to krvavo poglavje zgodovine, ki se je odvijalo pred več kot 100 leti, spominjajo številni ostanki – rovi, bunkerji, strelski jarki …

Na Krn vodi več označenih poti, dve od njih pa nas peljeta mimo treh čudovitih gorskih jezer, znanih pod skupnim imenom Krnska jezera. Večina poti je pohodnikom zelo prijaznih, saj so speljane po nekdanjih vojaških mulatjerah – širokih, zložnih poteh, ki so jih med vojno uporabljali za oskrbo in prevoz.

Podnaslovi v članku

Če iščete še več podobnih idej v tem delu Slovenije, priporočam tudi članke o:
Kanin – gora, ki ji ni para,
Mangart – gora, ki jo lahko osvoji skoraj vsak,
Jalovec – kralj slovenskih gora,
Grintovec, Rombon, Jerebica in Podrta gora

Koliko časa traja vzpon na Krn?

Odvisno od izhodišča – najhitrejša pot vam bo vzela dobre 3 ure, najdaljša pa do 8 ur hoje. Če izberete eno od bolj uhojenih poti, boste vrh dosegli v manj kot 5 urah zmerne hoje.

V nadaljevanju opišem štiri različne poti iz treh najbolj priljubljenih izhodišč. Ostale, daljše variante vodijo še iz Koče pri Savici, planine Polog in planine Kuk – vse to so celodnevne oz. večdnevne ture.

Planina Kuhinja – Krn

Planina Kuhinja – Krn Osnovni podatki
Višina 2244m
Višinska razlika po poti1250m
Čas vzpona3 ure in 15 min
Zahtevnost hojeLahka označena pot
Izhodišče Planina Kuhinja (46.241, 13.663)
Priporočljiva oprema športna pohodna obutev, pohodne palice
Parkirninada
Primerno za psada

Ta pot je daleč najbolj priljubljena od vseh vzponov na Krn. Že vožnja do izhodišča je razgibana in polna dih jemajočih razgledov – cesta je ozka in speljana po strmih pobočjih pod Krnom, a z razgledom, ki navduši vsakega obiskovalca.

Parkirišče na Planini Kuhinja je v zadnjih letih postalo plačljivo, a cena je še vedno ugodna v primerjavi z drugimi priljubljenimi točkami, kot sta Bohinj ali Jezersko – zato večina brez slabe volje poravna parkirnino.

Iz parkirišča nas pot popelje v levo, proti planinski koči, a nekaj 10 metrov prej zagrizemo v travnato pobočje, ki na prvi pogled izgleda mačji kašelj, a kmalu ugotovimo, da mu kar ni in ni videti konca. Morda bo komu vzpon dolgočasen, saj lahko skozi celoten vzpon opazujemo svoje vozilo na parkirišču, le kot pogleda se malce dviga…

Priporočam vam tudi, da se na pot podate dovolj zgodaj, saj je pobočje obrnjeno proti jugu in sonce zna biti zelo neizprosno. Preverite pa tudi vremensko napoved, saj je Krn eden od vrhov, ki najbolj pogosto “nosi kapo”, se pravi megledn pokrov. Vrh Krna je namreč od Jadranskega morja oddaljen le okoli 50 kilometrov in na njegovih pobočjih vroč primorski zrah pogosto kondenzira in se spremeni v meglen oblak, ki se “parkira” na vrhu, ter nam onemogoča uživanje v razgledih.

Pot proti vrhu je tehnično nezahtevna in večinoma speljana po stari vojaški mulatjeri, ki se v zložnih serpentinah vzpenja proti vrhu. Približno na polovici poti, pri sedlu s pogledom na Drežnico in Kanin, se nam priključi še pot iz Drežnice.

Dobrih deset minut pod vrhom nas pričaka Gomiščkovo zavetišče, ki je v sezoni odprto in prijetno oskrbovano. V izvensezonskem času pa pride prav zimska soba – še posebej v slabem vremenu.

Planina Kuhinja – Krn (mimo jezerav Lužnici)

Planina Kuhinja – Krn (mimo jezera v Lužnici) Osnovni podatki
Višina 2244m
Višinska razlika po poti1400m
Čas vzpona4 ure in 45 min
Zahtevnost hojeDelno zahtevna označena pot
Izhodišče Planina Kuhinja (46.241, 13.663)
Priporočljiva oprema športna pohodna obutev, pohodne palice
Parkirninada
Primerno za psada

Za to varianto začnemo prav tako na Planini Kuhinja, a se za parkiriščem usmerimo desno po cesti, ki nas kmalu pripelje do planine Leskovica. Nad planino zavijemo desno in se začnemo strmeje vzpenjati proti Rdečemu robu, prepoznavnemu vrhu iz značilno rdečkastih kamnin.

Pod Rdečim robom pot zavije levo v dolino pod Peski, in že po približno 20 minutah dosežemo sedlo z razgledom na eno izmed treh Krnskih jezer (jezero v Lužnici). Pot nas nato pelje po dolini vse do sedla med Batognico in Peski.

Vzpon na Batognico nam vzame še dodatnih 15 minut – priporočam, da se ga lotite, saj gre za izjemno zanimiv vrh, popolnoma prepreden z rovi, bunkerji in spomini na prvo svetovno vojno. Pravijo, da je bil vrh znižan zaradi silovite eksplozije

Zgodba o Batognici je sledeča: Med eno od ofenziv je italijanska vojska zavzela 2/3 Batognice, Avstro-Ogrska vojska pa je zadržala 1/3 vrha. Ker se razmerje moči dolgo časa ni spremenilo, so Italijani “naumili” da bodo pod položaje nasprotne vojske skopali rov, vanj položili rastrelivo in pognali vse skupaj v zrak. A Avstrijska vojska je imela enak načrt, med kopanjem so naleteli na italijanski rov, našli rastrelivo, ga odnesli pod italijanske položaje in razstrelili goro.

Od Batognice se do Krnske škrbine sprehodimo po slikovitem kamnitem »stopnišču«, nato pa nas do vrha Krna čaka še 30 minut vzpona. Spustite se lahko po običajni poti mimo Gomiščkovega zavetišča – tako boste naredili super krožno turo.

Drežnica – Krn

Drežnica – Krn Osnovni podatki
Višina 2244m
Višinska razlika po poti1690m
Čas vzpona5 ur
Zahtevnost hojeLahka označena pot
Izhodišče Drežnica (46.2555, 13.6173)
Priporočljiva oprema športna pohodna obutev, pohodne palice
Parkirninana
Primerno za psada

Drežnico do pred parimi leti sploh nisem obiskal, v Kobaridu pri Napoleonovem mostu kar nisem in nisem zavil na cesto, ki se vzpne na ta naravni plato pod Krnom. Poled izhodišča za Krn pa je Drežnica še super izhodišče za “napad” Polovnika, ter ogled ostankov italijanske obrambne linije na grebenu levo od Krna. Poleg tega pa vam svetujem, da si vzamete čas tudi za ogled slapov in korit, ki jih na Drežnici zares ne manjka.

Drežnice dolgo sploh nisem obiskal. Kljub temu da me je pot večkrat peljala mimo Kobarida, nikoli nisem zavil levo proti temu naravnemu balkonu pod Krnom. Poleg izhodišča za vzpon na Krn je Drežnica tudi odlična iztočnica za vzpon na Krasji vrh ali za raziskovanje italijanskih utrdb nad vasjo. Poleg tega pa vam svetujem, da si vzamete čas tudi za ogled slapov in korit, ki jih na Drežnici zares ne manjka.

Drežnica leži na višini okoli 550 metrov, kar pomeni, da boste do vrha Krna opravili za skoraj 1700 metrov višinske razlike – primerljivo s Triglavom s Pokljuke. Pot je zato fizično precej zahtevna, predvsem do sedla, kjer se priključi poti s planine Kuhinja.

Pot je sicer lepo označena in tehnično nezahtevna. Prvi del poti poteka po gozdu, ki v jutranjih urah nudi prijetno senco, popoldne pa vas bo grelo sonce.

Lepena – Krn (mimo Dupejskega in Velikega jezera)

Lepena – Krn Osnovni podatki
Višina 2244m
Višinska razlika po poti1570m
Čas vzpona5 ur 30 min
Zahtevnost hojeLahka označena pot
Izhodišče Lepena (46.3041, 13.6819)
Priporočljiva oprema športna pohodna obutev, pohodne palice
Parkirninane
Primerno za psada

Ta pot je med daljšimi – vzpon vam bo vzel okoli 5 ur in pol, prehodili pa boste več kot 10 kilometrov. Pot je idealna za vse, ki bi radi združili vzpon z ogledom dveh izjemnih jezer – Dupeljskega in Velikega Krnskega jezera.

Celoten vzpon do Krnske škrbine poteka po mulatjeri. Na nekaj mestih je pot sicer nekoliko poškodovana, a nikoli posebej strma. Prav tako je primerna za pohodnike, ki ne marajo izpostavljenih poti ali imajo težave z višino.

Kakšno opremo potrebujemo za vzpon na Krn

V poletni sezoni, ob predpostavki lepega vremena, vzpon na Krn ne zahteva posebne opreme. Vse priljubljene poti so speljane po lahkih in tehnično nezahtevnih terenih. Sam na takšnih poteh rad uporabljam pohodne palice – pomagajo mi pri vzponu, izboljšajo stabilnost koraka in so zelo koristne tudi pri spustih.

Pomembno pa je, da imate primerno obutev. Ali bodo to gojzarji ali kakšni drugi planinski čevlji, je vaša izbira, glavno je, da so udobni in primerni za hojo po gorah. Če se na Krn odpravljate s planine Kuhinja, pa vam še posebej priporočam, da na glavo nadenete pokrivalo – sonce na tej poti poleti pošteno pripeka, kar zna biti še posebej neprijetno, če vaši lasje že bolj sramežljivo pokrivajo lasišče.

Seveda pa imejte v nahrbtniku primerno količino vode, kaj za pod zob, nekaj suhih in toplih oblačil, ker kakšno vetrovko, saj se lahko razmere v gorah zelo hitro poslabšajo.

Razgled s Krna

Krn je eden od vrhov, ki planincu ponuja fantastične poglede na vse strani neba. Kot sem že omenil je vrh Krna od morja oddaljen le okoli 50 kilometrov, tako da je moč uživati v pogledu na morje, če je ozračje vsaj pribljižno čisto, na drugi strani pa nas v dolini kakšnih 1000 metrov nižje čaka pogled na Veliko Krnsko jezero. Skoraj točno nad njim pa v daljavi vidimo tudi naš najvišji vrh Triglav.

Krn je eden tistih vrhov, ki planincu ponuja zares čudovite razglede na vse strani neba. Kot sem že omenil, je od morja oddaljen le približno 50 kilometrov, zato se ob vsaj približno jasnem vremenu z vrha odpre pogled vse do morja. Na nasprotni strani pa se pogled spusti skoraj tisoč metrov nižje, kjer nas v dolini pričaka veličastno Krnsko jezero. Skoraj točno nad njim, v daljavi, pa lahko ob dobri vidljivosti uzremo tudi Triglav, naš najvišji vrh.

S Krna imamo odprt pogled praktično tudi na vse ostale najvišje vrhove Julijskih alp, od Škrlatice, Mangarta, Jalovca, Kanina, Razorja… Občudujemo pa lahko seveda tudi dolino Soče, pogled proti Trnovski planoti, Snežniku, grebenu Polovnika, Kobariškega Stola, Matajurju

Upate lahko le, da bo ob vašem obisku vrh brez megle in da veter ne bo premočan za daljše uživanje v razgledih.

Zaključek

Krn je destinacija, ki jo priporočam vsakemu ljubitelju gora. Enostavni dostopi, hudo lepi razgledi zgodovina povezana s to markantno goro, jezera, možnost krožnih tur in nenazadnje tudi koča tik pod njegovim vrhom, so “vabilo”, ki vam ga ne more ponuditi prav veliko gora.

Želim vam lep dan še naprej in pojdimo Vnaravo!

Dodaj odgovor